• Αναζήτηση

Καλαμάτα – Αστέρας Βλαχιώτη 1-0 : Λυτρωτής Λουκίνας!

Η Καλαμάτα έπαιξε με τη φωτιά στη Μεσσήνη απέναντι στον Αστέρα Βλαχιώτη αλλά με γκολ του πρώτου σκόρερ της κατηγορίας Γιάννη Λουκίνα πήρε το υπερπολύτιμο τρίποντο και μείωσε τη διαφορά στο -3 από τον Λεβαδειακό, ο οποίος δεν αγωνίστηκε με την Καλλιθέα λόγω κρουσμάτων κορονοϊού.

Η νίκη μάλιστα για τους μελανόλευκους ήταν διπλή καθώς την ίδια ώρα η Λίγκα ανακοίνωνε πως η ένσταση του Λεβαδειακού για τις κάρτες υγείας στο μεταξύ τους παιχνίδι έπεφτε στο κενό.

Η Καλαμάτα έδειξε επηρεασμένη από την ήττα στο Παγκρήτιο και ενδεχομένως να εξεπλάγην από την απόδοση του Αστέρα Βλαχιώτη ο οποίος παρουσιάστηκε αρκετά συμπαγής και αρκετά επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις σε ένα παιχνίδι λαθών ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο.

Τελικά, το γόρδιο δεσμό έλυσε στο 53ο λεπτό ο Γιάννης Λουκίνας ο οποίος με το 15ο τέρμα του στη σεζόν επανέφερε στις επιτυχίες τη Μαύρη θύελλα που συνεχίζει στα ψηλά.

Τέσσερις αλλαγές

Με δεδομένες τις απουσίες των ΚωνσταντινόπουλουΑναστασόπουλου, ο Γιάννης Μπελά έδωσε φανέλα βασικού σε ΜαβινγκάΜπόρχες ενώ επέστρεψαν στο αρχικό σχήμα οι ΠαυλίδηςΤάτος.

Κάτω από τα γκολπόστ βρέθηκε ο Ταΐρηςστα άκρα οι ΜαβινγκάΜοζέρστο κέντρο της άμυνας ΜπακαγιόκοΤσελεπίδηςστον άξονα οι ΜατέουςΠαυλίδης, στα δυο άκρα της επίθεσης Μπόρχες, Γρίβας και ο Τάτος πίσω από τον Λουκίνα.

Το ματς

Η Καλαμάτα επανέλαβε την κακή “συνήθεια” και έχασε ένα ημίχρονο καθώς στα πρώτα 45΄η απόδοσή της κυμάνθηκε στα ρηχά. Με πολλά λάθη δεν κατάφερε να βγεί οργανωμένα επιθετικά ενώ ο Αστέρας έκλεινε τους χώρους και προσπαθούσε να χτυπήσει στην κόντρα. Η πρώτη καλή φάση ήρθε στο 24′ με σουτ του Γρίβα να περνάει ελάχιστα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Ιωαννίδη ενώ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν δυο λεπτά μετά με σουτ του Αλνταϊρ Φερέϊρα που μπλόκαρε ο Ταϊρης.

Στο 28′ ο Μπακαγιόκο έπιασε κεφαλιά άουτ απο σέντρα του Μπόρχες ενώ στο 33΄ο Ανδρέας Τάτος αποχώρησε με πρόβλημα δίνοντας την θέση του στον Φελίπε. Το ημίχρονο πήγε προς την ολοκλήρωσή με μα τελική εκατέρωθεν. Στο 42’ αδύναμο σουτ του Αναστασόπουλου, κατέληξε στην αγκαλιά του Ταϊρη ενώ στο 44’ ο Παυλίδης έκανε σουτ άουτ από καλή θέση έπειτα απο εκτέλεση φάουλ του Γρίβα.

Στο ξεκίνημα του β ημιχρόνου η Καλαμάτα είχε ένα εκρηκτικό τρίλεπτο που άνοιξε το σκορ και είχε την δυνατότητα να διπλασιάζει το προβάδισμά της. Αρχικά, στο 52΄φώναξε για πέναλτι στον Παυλίδη ενώ στην εξέλιξη της φάσης κέρδισε κόρνερ. Στην εκτέλεση, ο Λουκίνας πήδηξε ψηλότερα απο τους αμυντικούς και έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στη γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Ιωαννίδη γράφοντας το 1-0.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι μελανόλευκοι είχαν μεγάλη ευκαιρία να κλειδώσουν τη νίκη όταν ο Γρίβας βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση αλλά δεν μπόρεσε να μιμηθεί τον συμπαίκτη του.

Ο Αστέρας Βλαχιώτη προσπάθησε να αντιδράσει και είχε την καλύτερη στιγμή του στο 75ο λεπτό με τον Αναστασόπουλο να σουτάρει αλλά την μπάλα να κοντράρει στο Ματέους και να περνάει κόρνερ.

Ο Γιάννης Μπέλα φρεσκάρισε την ομάδα του ρίχνοντας στο γήπεδο του ΚόκκορηΛουπάνο αλλά στο αμέσως επόμενο λεπτό (77)΄ η Καλαμάτα έμεινε με δέκα παίκτες καθώς ο Περράκης έδειξε δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Μαβινγκά για μαρκάρισμα.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν μέτρα στο γήπεδο αλλά επί της ουσίας δεν μπόρεσαν να απειλήσουν την εστία του Ταΐρη με το ματς να ολοκληρώνεται με μία ακόμη κόκκινη κάρτα, αυτή τη φορά στον πάγκο της Καλαμάτας και τον βοηθό του Γιάννη Μπέλα, Γιώργο Μαραντά.

Διαιτητής: Περράκης (Αθηνών)
Βοηθοί: Φωτόπουλος – Κολλιάκος (Αθηνών)

Καλαμάτα (Γιάννης Μπελά): Ταΐρης, Τσελεπίδης, Μπακαγιόκο, Παυλίδης (76’ Λουπάνο), Μαβινγκά, Μοζέρ, Ματέους (90+2’ Σκεντεράϊ), Τάτος (λ.τρ. 33’ Φελίπε), Μπόρχες (46’ Παπατόλιος), Γρίβας (76’ Κόκκορης), Λουκίνας

Αστέρας Βλαχιώτη (Κώστας Βελιτζέλος): Ιωαννίδης, Αναστασόπουλος, Ρόδης, Πεχλιβανόπουλος, Λάμτσε, Μπούζας (79’ Ζαϊμη)Φουρλάνος, Περέϊρα (58’ Παπούλης), Ουρτάδο, Μπάτροβιτς (66’ Λεωνιδόπουλος)Τσίπρας