• Αναζήτηση

Καλαμάτα – Χανιά 0-5: Εφιαλτική πρεμιέρα για Μαύρη Θύελλα στα πλέι οφ

Σαρωτικό πέρασμα για τους Κρητικούς με σούπερ Μάναλη

Εφιαλτική ήταν η πρεμιέρα των πλέι οφ της super league 2 για την Καλαμάτα καθώς γνώρισε μία από τις βαρύτερες εντός έδρας στην ιστορία της, με 0-5από τα Χανιά στο Δημοτικό στάδιο Καλαμάτας.

Η μελανόλευκοι δεν δικαιολόγησαν σε κανένα σημείο της πρωταγωνιστικές βλέψεις τους στο πρωτάθλημα παρουσιάζοντας μία τραγική αγωνιστική εικόνα και με το καλησπέρα στα play-off δείχνουν να βγαίνουν νοκ αουτ και από την φετινή διεκδίκηση του τίτλου.

Δυο γρήγορα γκολ στο 2’και το 8΄από τον πρώτο σκόρερ της κατηγορίας Γιώργο Μάναλη, που εξελίσσεται σε δήμιο της Καλαμάτας με 5 γκολ σε πέντε ματς, ακόμη δυο από τον Μιούλερ στο 71’ και στο 86’ και ένα ακόμη από τον Νίλι στο 37’ διαμόρφωσαν αυτό το εντυπωσιακό σκορ για τα Χανιά τα οποία έβγαλαν την αντίδραση που επιζητούσαν με την βαριά ήττα στην πρεμιέρα του μίνι πρωταθλήματος από τον Ιωνικό.

, Καλαμάτα – Χανιά 0-5: Εφιαλτική πρεμιέρα για Μαύρη Θύελλα στα πλέι οφ, Κρητικές μπαλωθιές στην Παραλία

Πατατράκ στο ξεκίνημα

Τα Χανιά ξεκίνησαν με γκολ από το αποδυτήρια και πριν η Καλαμάτα προλάβει να κάνει κατοχή μπάλας στο παιχνίδι. Μόλις στο το λεπτό ο Παναγιώτουέκανε σέντρα από τα αριστερά και ο Μάναλης με μονοκόμματο βολέ δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Κοβάλ γράφοντας το 0-1.

Η Καλαμάτα έδειξε στα πρώτα λεπτά να πελαγοδρομεί και οι χανιώτες ξαναχτύπησαν στο 8ο λεπτό. Αυτή τη φορά ήταν ο Νίλι ο οποίος έκλεψε την μπάλα από τον Κάτσε, προχώρησε και την κατάλληλη στιγμή έκοψε για τον Μάναλη ο οποίος σε κενή εστία έγραψε το μηδέν δύο παγώνοντας το γήπεδο της Παραλίας για δεύτερη φορά.

Η Καλαμάτα προσπάθησε στη συνέχεια να αντιδράσει και άγγιξε το γκολ στο 20′ λεπτό. Ο Πασάς έβγαλε τη σέντρα από αριστερά και ο Μπαράλες με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Κλέιμαν.

Η Καλαμάτα πήρε μέτρα στο γήπεδο αλλά τα αμυντικά προβλήματα συνεχίστηκαν. Στρούγγης και Καρασαλίδης μπερδεύτηκαν στο 23′ αλλά το σουτ του Μάναλη ήταν αδύναμο και δεν προβληματισε τον Κοβάλ.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν εκ νέου στο 26′ με κεφαλιά του Πασά από σέντρα του Ακόστα που έβγαλε ο Κλέιμαν σε κόρνερ. Στο 29′ ο Κλέιμανμπλόκαρε την μπάλα σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κοζορώνη, ο οποίος τραυματίστηκε στο 32′ και αντικαταστάθηκε από τον Μοζέρ.

Τα λάθη συνεχίστηκαν για τους γηπεδούχους και στο 37′ ήταν σειρά του Κάνιας να χάνει την μπάλα, τα Χανιά να βγαίνουν γρήγορα στην αντεπίθεση και τον Νίλι να πλασάρει εύστοχα για το 0-3!

Στο 40′ ο Κόλα λίγο έλειψε να κάνει το 0-4 καθώς αστόχησε από ιδιαίτερα ευνοϊκή θέση.

Αλλαγές χωρίς αποτέλεσμα

Η Καλαμάτα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με τρεις αλλαγές. Ο Τόλης Τερζής έριξε στο ματς τους Κατάλντι, Τάτο και Ελιβέλτο που πήραν τις θέσεις των Κάνιας, Λόπεζ και Ακόστα, αντιστοιχα. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη τελική με σουτ του Πασά στο 48ο λεπτό με τους φιλοξενούμενους με δίνουν χώρο χωρίς να ανησυχήσουν στη συνέχεια. Όλα τελείωσαν στο 71ο λεπτό με τον Μιούλερ να κάνει το 0-4. Η Καλαμάτα είχε την ευκαιρία να μειώσει στο 75′ αλλά εκτέλεση πέναλτι του Μπαράλες πέρασε άουτ. Η παράβαση υποδείχθηκε απο τον Φωτιά σε μαρκάρισμα του Σιλά στον Μοζέρ. Σα να μην έφτανε αυτό τα Χανιά βρήκαν 5ο γκολ στο 86′ με πλασέ του Μιούλερ και τον κόσμο να χειροκροτεί.

Διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας)

Βοηθοί: Ψαρρής (Ζακύνθου) – Μωυσιάδης (Γρεβενών)

Καλαμάτα (Τόλης Τερζής): Κοβάλ, Κοζορώνης (34’ λ.τρ. Μοζέρ), Βαλεριάνος, Στρούγγης, Καρασαλίδης, Κάτσε, Κάνιας (46’ Τάτος), Λόπεζ (46’Ελιβέλτο), Ακόστα (46’ Kατάλντι), Πασάς, Μπαράλες

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Κλέιμαν, Νίλι (64’ λ.τρ. Κατσούρι), Ματάους, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Παναγιώτου (58’ Σιλά), Λεμονής, Ντίας, Τσέλιος (64’ Μούλερ), Κόλα (58’ Μάνος), Μάναλης (76’ Τσορνομάς)

πηγή: sport365.gr