• Αναζήτηση

Καλαμάτα – Γιούχτας 3-1: Εύκολα, ξεκούραστα και… ενίοτε εντυπωσιακά

Πολύ εύκολα, χαλαρά και ενίοτε εντυπωσιακά βέβαια, η Μαύρη Θύελλα νίκησε τον Γιούχτα (!) στην Παραλία με σκορ 3-1 και παράμεινε έτσι στην Κορυφή της βαθμολογίας του  Νοτίου ομίλου της Super League 2! Στο τραγικό χωράφι βέβαια πάντα πια της Παραλίας, με αγωνιστικό χώρο πραγματικό πλέον αχούρι!!!

Στόχος επετεύχθη λοιπόν  για την ομάδα της Καλαμάτας που έκανε το δύο στα δύο στο πρωτάθλημα της Super League 2 και στον Νότιο όμιλο αφού επικράτησε εύκολα με 3-1 του Γιούχτα.

ΚΑΛΑΜΆΤΑ

Καλαμάτα – Γιούχτας 3-1: Εύκολα, ξεκούραστα και… ενίοτε εντυπωσιακά, στο “χωράφι” της Παραλίας!

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ

Σε ένα ακόμα παιχνίδι η τοπική μας ομάδα δημιούργησε φάσεις, πέτυχε τρία γκολ και δείχνει να είναι πολύ δυνατή στο επιθετικό κομμάτι.

Με αυτό το νέο τρίποντο η Μαύρη Θύελλα βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 6 βαθμούς μαζί με τα Χανιά.

Η “Μαύρη Θύελλα” αφού βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 33’ με τον Μπαράλες, απλοποίησε τα πράγματα στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας στο 2/2 στο πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι μόλις στο 7’ είχαν δοκάρι σε σουτ του Ακόστα, ενώ στο 14’ απείλησαν με σουτ του Τάτου, το οποίο απέκρουσε ο Πρινιωτάκης.

Ο Γιούχτας είχε τη δική του φάση στο 15’ όταν αναπτύχθηκε ωραία και έπειτα από συνεργασία Μπουτσάκη – Νοικοκυράκη ο Αλεξόπουλος δεν πρόλαβε την μπάλα και ο Μέντες μπλόκαρε. Στο 24’ ο τερματοφύλακας της Καλαμάτας μπλόκαρε την μπάλα και σε κεφαλιά του Φαζού, από φάουλ του Μάρκι.

Στο 33’ έγινε το 1-0 όταν από εκτέλεση φάουλ του Κωνσταντινόπουλου ο Μπαράλες με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Δύο λεπτά μετά ο Ακόστα αστόχησε στο τετ-α-τετ με τον Πρινιωτάκη.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (49’) ο Τάτος τροφοδότησε τον Πασά, που πλάσαρε για το 2-0, για να ακολουθήσει στο 59’ το 3-0 από τον Ακόστα.

Το μόνο που κατάφερε ο Γιούχτας ήταν να μειώσει σε 3-1 στο 88’ όταν ο Γκίνι κέρδισε πέναλτι από τον Κωνσταντινόπουλο και ο Ροβίθης το εκτέλεσε εύστοχα.

Διαιτητής: Πουλόπουλος (Πειραιά). Βοηθοί: Παγουρτζής – Σγουράκης (Πειραιά). 4ος διαιτητής: Μπαλαχούτης (Πειραιά). Άριστοι φυσικά όλοι τους.

Καλαμάτα (Περικλής Αμανατίδης): Μέντες, Ραπόσο,Αρίμπας, Παπατόλιος, Κωνσταντινόπουλος, Αλβες (86’ Αρναρέλλης), Κάνιας (80’ Μπενίτες), Τάτος (72’ Κατάλντι), Ακόστα (72’ Γρίβας), Πασάς, Μπαράλες (72’ Ρόβας).

Γιούχτας (Νίκος Σουργιάς): Πρινιωτάκης, Γελαδάρης, Λιποράτσε, Φαζός, Κόλα, Μάρκι (60’ Γκίνη), Μπουτσάκης (66’ Βρεττός), Πολυχρονης (66’ Κίσσας), Νοικοκυράκης, Μπρους (84’ Δασκαλάκης), Αλεξόπουλος (60’ Ροβίθης).