• Αναζήτηση

Καλαμάτα-Ηλιούπολη 2-0: Επιστροφή στις νίκες και την κορυφή για τη Μαύρη Θύελλα

Η Καλαμάτα άφησε πίσω την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής και με μία επιβλητική εμφάνισε επικράτησε εύκολα με 2-0 της Ηλιούπολης, στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής της Super League 2. Με τη νίκη αυτή επέστρεψε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στον Β΄ Όμιλο της Super League 2 μαζί με τα Χανιά.

Ο Περικλής Αμανατίδης παρέταξε τη Μαύρη Θύελλα με το αγαπημένο του 4-3-3. Κάτω από τα δοκάρια επέστρεψε ο Μέντες, στο κέντρο της άμυνας οι Παπατόλιος, Κωστούλας, αριστερά ο Βαλεριάνος και δεξιά ο Ραπόσο. Αμυντικά χαφ οι Ματέους Άλβες, Μπενίτεζ, με επιτελικό μέσο τον Τάτο. Στο κέντρο της επίθεσης ο Μπαράλες, δεξιά του ο Πασάς και αριστερά ο Ακόστα.

Από την πλευρά του ο Ν. Παντελης επέλεξε τον Περιστερίδη για να υπερασπιστεί την εστία της Ηλιούπολης, τους Φουρλάνο, Βασιλούδη στο κέντρο της άμυνας, δεξιά τον Ντετλερ και αριστερά τον Τσαφταρίδη. Στο κέντρο παρέταξε τους Βασιλούδη, Γκουτσούλια, Ράμο και στην επίθεση τους Μάντιτς, Παντελίδη και Φρίμπογκ.

Οι παίκτες της Μαύρης Θύελλας μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο προσπαθώντας να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ που θα απέβαλε το άγχος. Είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας και συνεχόμενη κίνηση, αλλά λίγο πριν την τελική προσπάθεια έβρισκαν απέναντί τους την καλά οργανωμένη άμυνα της Ηλιούπολης.

Οι παίκτες του Ν. Παντέλη, αρκέστηκαν στο να αμύνονται και να βγαίνουν στην αντεπίθεση όποτε τους δινόταν η ευκαιρία.

Μετά το πρώτο 20λεπτο, το ματς έδειχνε να ισορροπεί και στο 29’ για λίγο να έρθουν τα πάνω κάτω όταν ο Μάντις βρέθηκε απέναντι από τον Μέντες μετά από διπλό λάθος του Παπατόλιου, με τον τερματοφύλακα της Καλαμάτας να βγαίνει «νικητής».

Στην αμέσως επόμενη επίθεση (31’) ήταν σειρά τον αμυντικών της Ηλιούπολης να κάνουν λάθος, με τον Μπενίτεζ τελικό αποδέκτη της μπάλας. Ο τελευταίος θα βγάλει σέντρα ακριβείας στον Πασά, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0 με κεφαλιά.

Στο 35’ ο Μπαράλες θα πάρει την μπάλα λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή και έχοντας δυνατό κορμί θα αντισταθεί στην πίεση του αντιπάλου του θα μπει μέσα σε αυτή, όπου θα δεχθεί νέο μαρκάρισμα και θα βρεθεί στο έδαφος. Ο Παπαγεωργόπουλος θα δώσει συνέχει στο παιχνίδι με τον Μπαράλες και τον πάγκο της Μαύρης Θύελλας να διαμαρτύρονται έντονα.

Η Ηλιούπολη παρ’ ότι έχανε, οπισθοχώρησε ακόμη περισσότερο, σε μια προσπάθεια να μη δεχθεί άλλο γκολ πριν από το ημίχρονο.

Στο 44’, όμως, ο Βαλεριάνος με δυνατή προβολή θα κερδίσει την μπάλα στο χώρο του κέντρου, αυτή θα φτάσει στον Ακόστα που την κατάλληλη στιγμή θα την περάσει στον Τάτο, στο ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον πολύπειρο μέσο να κάνει το 2-0!

Χαρακτηριστικό της εικόνας του αγώνα στο α’ ημίχρονο είναι η κατοχή της μπάλας υπέρ της Καλαμάτας (65’-35’) και τα κερδισμένα κόρνερ (5-1) υπέρ των μελανόλευκων.

Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε με την Ηλιούπολη να προσπαθεί να δημιουργήσει και να πετύχει ένα γκολ και την Καλαμάτα να μη βιάζεται χωρίς, ωστόσο, να εγκαταλείπει τους επιθετικούς προσανατολισμούς της.

Σκληρά μαρκαρίσματα και φάουλ έριξαν τον ρυθμό την ποιότητα του αγώνα που δεν είχε τη «ζωντάνια» του α’ ημιχρόνου.

Στο τελευταίο 10λεπτο η Ηλιούπολη προσπάθησε να πιέσει περισσότερο τους γηπεδούχους και είχε κάποιες καλές στιγμές με τον Κρέστι για να πετύχει ένα γκολ.

Στο τελευταίο λεπτό τον καθυστερήσεων οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι σε κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Το φιλμ του αγώνα

3’ Εκτέλεση κόρνερ από αριστερά όπως επιτίθεται η Καλαμάτα, με υπερένταση διώχνει ο Περιστερίδης

9’ Επικίνδυνο μαρκάρισμα από τον Τσαφταρίδη, ο διαιτητής καταλογίζει την παράβαση, αλλά δεν δείχνει δεύτερη κίτρινη κάρτα.

19’ Εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από την περιοχή για την Καλαμάτα, φοβερό σουτ στην κίνηση από τον Ματέους, εξίσου φοβερή η επέμβαση σε κόρνερ από τον Περιστερίδη.

21’ Ωραίο σουτ από τον Βασιλούδη, πάνω από τα δοκάρια του Μέντες.

25’ Ο Ακόστα δεν μπορεί να σκοράρει από το ύψος της μικρής περιοχής. Διαμαρτύρονται για πέναλτι οι γηπεδούχοι.

26’ Πίεση διαρκείας από την Καλαμάτα, Μπαράλες και Ματέους Άλβες δεν θα καταφέρουν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα του Περιστερίδη…

29’ Διπλό λάθος του Παπατόλιου βγάζει τετ-α-τετ τον Μάντις απέναντι στον Μέντες, με τον τελευταίο να μπλοκάρει την μπάλα με εκπληκτική προσπάθεια!

31’ ΓΚΟΛ! Λάθος από τον Μπαρπόσα, σέντρα του Μπενίτεζ, εύστοχη κεφαλιά του Πασά και 1-0 για τη Μαύρη Θύελλα.

35’ Μπαράλες και πάγκος διαμαρτύρονται για πέναλτι στον πρώτο. Τίποτα λέει ο Παπαγεωργόπουλος. Ωστόσο στο ριπλέι φαίνεται να υπάρχει τράβηγμα.

37’ Καλή προσπάθεια για την Καλαμάτα με τον Πασά, μπλοκάρει ο Περιστερίδης.

41’ Ωραία κυκλοφορία της μπάλας από τους παίκτες της Καλαμάτας, ο Ακόστα θα βρεθεί μόνος του απέναντι στον Περιστερίδη, αλλά το πλασέ του θα περάσει μακριά από το αριστερό δοκάρι του πορτιέρο της Ηλιούπολης.

44’ ΓΚΟΛ! Δυνατό κόψιμο του Βαλεριάνου στο κέντρο του γηπέδου, η μπάλα θα φτάσει στον Ακόστα, ο οποίος θα δώσει της ασίστ στον Τάτο για το 2-0!

53’ Δυνατό σουτ του Μπαρμπάδο έξω από τη μεγάλη περιοχή της Καλαμάτας, εύκολα ο Μέντες.

61’ Φοβερή ευκαιρία με τον Μπαρμπόσα για την Ηλιούπολη, θα σταματήσει για οφσάιντ.

68’ Σουτ του Ρόβα, απομακρύνει ο Περιστερίδης.

70’ Σέντρα του Ράντοβατς, σουτ του Παντελίδη, απεκρούει ο Μέντες.

83’ Καλή στιγμή για την Ηλιούπολη με τον Κρέστι, αποσοβεί τον κίνδυνο ο Μέντες.

95’ Δοκάρι για την Ηλιούπολη μετά από κεφαλιά σε εκτέλεση κόρνερ.

Κίτρινες: Τάτος (46’), Ραπόσο (61’), Βαλεριάνος (72’), Μέντες (82’) / Τσαφταρίδης (5’), Μπαρμπόσα (72’), Κρέστι (84’), Μπαρμπόσα (87’).

Λίγος κόσμος παρακολούθησε την αναμέτρηση στο Δημοτικό Στάδιο Παραλίας στην Καλαμάτα.

Μέτρια η διαιτησία του κ. Παπαγεωργόπουλου (Αργολίδας) που ελέγχεται κυρίως για τη φάση του 35’ που ζητά πέναλτι ο Μπαράλες. Βοηθοί ήταν οι κ.κ. Τριανταφύλλου (Αρκαδίας), Σπυρόπουλος (Αν. Αττικής).

Καλαμάτα-Ηλιούπολη 2-0: Επιστροφή στις νίκες και την κορυφή για τη Μαύρη Θύελλα (photo+video)

Καλαμάτα (Π. Αμανατίδης): Μέντες, Ραπόσο, Κωστούλας (78’ Δημόπουλος), Παπατόλιος, Βαλεριάνος, Ματέους Άλβες, Μπενίτεζ, Τάτος (70’ Κατάλντι), Ακόστα (58’ Γρίβας), Πασάς (78’ Καμπράλ), Μπαράλες (58’ Ρόβας)

Ηλιούπολη (Ν. Παντελης): Περιστερίδης, Φουρλάνος, Ράμος (60’ Κρέστι), Βασιλούδης (46’ Μπαρμπαδο), Μπαρμπόσα, Ντέτλερ, Γκουτσούλιας, Μάντιτς (46’ Άντο), Τσαφταρίδης (77’ Τοπάλ), Παντελίδης, Φρίμπογκ (70’ Ράντοβατς)

πηγή: sportsnoto.gr