• Αναζήτηση

Με πλήθος συμμετοχών και πολλά ρεκόρ ο 17ος Μαραθώνιος Μεσσήνης (video)

Με ρεκόρ συμμετοχών και ρεκόρ διαδρομής γυναικών πραγματοποιήθηκε χθες Κυριακή 7/4 ο 17ος Μαραθώνιος Μεσσήνης. Για μία ακόμη χρονιά ο συγκεκριμένος αγώνας συγκέντρωσε το ενδιαφέρον πολλών δρομέων, ενώ εξελίχθηκε και πάλι σε γρήγορους ρυθμούς. Για πολύ λίγο δε βελτιώθηκε το ρεκόρ ανδρών, ενώ στις γυναίκες η Ιουλία Παναγιωτοπούλου βελτίωσε κατά σχεδόν πέντε λεπτά το δικό της περυσινό ρεκόρ!

Με ρεκόρ συμμετοχών και ρεκόρ διαδρομής γυναικών πραγματοποιήθηκε χθες Κυριακή 7/4 ο 17ος Μαραθώνιος Μεσσήνης.

Πολύ μεγάλο ενδιαφέρον παρουσίασε ο αγώνας των ανδρών, εκεί όπου ο Κωνσταντίνος Γαλανόπουλος τερμάτισε φέτος πρώτος σε 2:30:46. Ακολούθησε ο περυσινός νικητής, ο Παναγιώτης Καρούτζος με χρόνο 2:37:35. Την τρίτη θέση κατέκτησε ο Γιώργος Πατεράκης που τερμάτισε σε 2:45:23.

ο Στόχος για την Ιουλία-Ελένη Παναγιωτοπούλου επετεύχθη και με το παραπάνω καθώς τερμάτισε πρώτη σε 2:50:58 χρόνος που αποτελεί νέο ρεκόρ διαδρομής γυναικών. Το προηγούμενο ρεκόρ (3:00:56) ανήκε στην ίδια από πέρυσι. Παράλληλα ήταν έβδομη στη γενική. Τη δεύτερη θέση κατέκτησε η Ξένια Κατσιμάντου με χρόνο 2:55:08 (επίσης χρόνος κάτω από το προηγούμενο ρεκόρ διαδρομής) και την πρώτη τριάδα των γυναικών συμπλήρωσε η Αναστασία Σιμπιλόγλου με χρόνο 3:16:10.

Στον αγώνα 42χλμ σκυταλοδρομίας την πρώτη θέση κατέκτησαν οι Ηλίας Κατερινόπουλος και Ηλίας Μπάκας με χρόνο 2:44:46, δεύτεροι ήταν οι Henri Sutton-Χριστόφορος Γεωργόπουλος με 2:50:54 και τρίτοι οι Claire Josquin-Κώστας Κρανιώτης με 3:19:53.

Ο Κωνσταντίνος Δούρος κατέκτησε την πρώτη θέση στα 10χλμ τερματίζοντας σε 35:53, δεύτερος ήταν ο Θεόδωρος Δημητρακάκης με 37:50 και τρίτος ο Γιώργος Τσιγερίδης με χρόνο 38:20. Η Βασιλική Βούτζαλη ήταν πρώτη γυναίκα που πέρασε τη γραμμή τερματισμού σε 43:47, δεύτερη ήταν η Κωνσταντίνα Λάμπρου με χρόνο 45:29 και τρίτη η Σταυρούλα Μπάκα με 45:31.

Πραγματοποιήθηκαν επίσης αγώνες 3χλμ για μαθητές γυμνασίου-λυκείου και 1000μ. για παιδιά δημοτικού.