• Αναζήτηση

Νέα ήττα για την Καλαμάτα 80, 3-1 ο ΠΑΟΚ στην Παραλία

Ανυπέρβλητο αποδείχτηκε για την Kαλαμάτα 80 το εμπόδιο του ΠΑΟΚ καθώς ηττήθηκε με 3-1 σετ στο κλειστό της Παραλίας για την  αγωνιστική στην volley league ανδρών.

Ήταν η 4η σερί ήττα (όλες με ομάδες περσινής τετράδας) για τους λύκους  οι οποίοι προσπάθησαν να φανούν ανταγωνιστικοί και το κατάφεραν στο τρίτο σετ μειώνοντας σε 2-1 αλλά ο Κυπελλούχος ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του στο 4ο σετ και έφυγε με καθαρή νίκη στρέφοντας την προσοχή του στη ρεβάνς με τη Μιλάνο την ερχόμενη Πέμπτη για τους «16» του CEV Cup.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με ΓάτσηΤακουρίδη και τα λάθη των γηπεδούχων προηγήθηκε 8-16 και το κατέκτησε 17-25.

Η Καλαμάτα 80 παρουσιάστηκε πιο ανταγωνιστική στο δεύτερο σετ με τον Δικέφαλο όμως κάνει σερί και το 13-14 να γίνεται 14-18. Οι «ασπρόμαυροι» ανέβασαν τη διαφορά (16-21), αλλά η ψαλίδα έκλεισε (21-23). Ο Φαν Χάρντερεν έκανε το 21-24 και με λάθος επίθεση του Μαντέκα έγινε το 22-25 για το 0-2 στα σετ.

Στο τρίτο σετ η Καλαμάτα 80 προηγήθηκε 14-10. Με τον Φαν Χάρντερεν ο Δικέφαλος μάζεψε τη διαφορά, ισοφάρισε λίγο μετά σε 18-18 με δύο μπλοκ Μπλάνκεναου και πέρασε μπροστά με 19-20 με άσο του Τρούχτσεβ. Οι δυο ομάδες συνέχισαν χέρι-χέρι στο σκορ (23-23) με τους «ασπρόμαυρους» με μπλοκ άουτ που κέρδισε ο Τρούχτσεβ μετά από έλεγχο του video check να φτάνουν στο ματς μπολ (23-24), αλλά το σετ να πηγαίνει στην παράταση με φιλέ σερβίς Τακουρίδη (24-24). Ο ΠΑΟΚ έφτασε σε δυο ακόμη ματς μπολ αλλά οι Λύκοι γύρισαν την κατάσταση με 28-26 και μείωσαν σε 1-2 στα σετ.

Η αντίδραση της Κ80 δεν είχε συνέχεια καθώς στο 4ο σετ 0 ΠΑΟΚ δεν άφησε περιθώρια στους γηπεδούχους να ελπίζουν σε κάτι περισσότερο στο ματς. Εξ’ αρχής επέβαλε τον ρυθμό του και δεν έχασε το προβάδισμα (1-5, 6-11, 10-16, 13-21) φτάνοντας στο 18-25 και τη νίκη με 1-3 σετ.

Τα σετ: 17-25, 22-25, 28-26, 18-25

*Οι πόντοι της Καλαμάτα 80 προήλθαν: 4 άσσοι, 46 επιθέσεις (37% αποτελεσματικότητα), 6 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων (20 χαμένα σερβίς) και του Π.Α.Ο.Κ. οι πόντοι προήλθαν: 7 άσσοι, 56 επιθέσεις (48% αποτελεσματικότητα), 9 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων (18 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 1-3 (17-25, 22-25, 28-26, 18-25) σε 86΄.

Α.Ο.ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 (Παναγιώτης Ντάκουρης): Δαλακούρας Κώστας 1 (1/3επ.), Αλεξάκης 4 (2/5επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Χριστόφας 12 (8/20επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Γουέστ 5 (4/4επ., 1 μπλοκ), Οκάμπο 17 (17/51επ.), Κοένεν 13 (10/31επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 49%υπ., 24%αρ.) / Ντάκουρης Ε. (55%υπ., 40%αρ.), Μαντέκας 3 (3/10επ., 54%υπ., 54%αρ.), Σαλωνίτης, Bιέιτο 1 (1/1επ.), Λυκούρεσης.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόφσκι): Βαν Χάρντερεν 16π. (14/34επ., 1 μπλοκ, 41%υπ., 22%αρ.), Σαλταφερίδης 13 (13/24επ.), Μπλανκενάου 5 (3/4επ., 2 μπλοκ), Γάτσης 6 (3/6επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Τακουρίδης 7 (3/9επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Τρούχτσεφ 25 (20/40, 4 μπλοκ, 1 άσσος, 59%υπ., 27%αρ.) / Κοκκινάκης (λ. – 71%υπ., 41%αρ.), Λινάρδος.

O Ολυμπιακός πήρε το ντέρμπι

O Ολυμπιακός υπερασπίστηκε την -κεκλεισμένων των θυρών- έδρα του με 3-1 σετ απέναντι στον Παναθηναϊκό, για την 8η αγωνιστική της Α1 Βόλεϊ των Ανδρών και «αναρριχήθηκε» στην κορυφή της βαθμολογίας.