• Αναζήτηση

Οι αντιδράσεις του Γεωργούντζου στα γκολ του αγώνα Καλαμάτα – Χανιά 0-5: «Πω πω ντροπή! Ου να χαθείτε»

Ο Σωτήρης Γεωργούντζος έζησε έντονα την εντός έδρας συντριβή της Καλαμάτας από τα Χανιά για τη 2η αγωνιστική των playoffs της Super League 2.

Ο γνωστός δημοσιογράφος από την Καλαμάτα και οπαδός της «Μαύρης Θύελλας», Σωτήρης Γεωργούντζος, δεν μπορούσε να πιστέψει την συντριβή της ομάδας του, η οποία δέχθηκε 5 γκολ εντός έδρας στο πρώτο της παιχνίδι στην φετινή διαδικασία των playoffs και έμεινε δέκα βαθμούς από την κορυφή.

Παρακολουθώντας από το στούντιο την εξέλιξη του αγώνα, δεχόταν με επιφωνήματα («πω πω – αμάν») κάθε γκολ της φιλοξενούμενης ομάδας, καλώντας στο τέλος τον πρόεδρο αυτής να διώξει όλους τους παίκτες.

Αποκορύφωμα στις αντιδράσεις του ήταν η στιγμή που κάλεσε τον Μπαράλες να αστοχήσει στο πέναλτι, το οποίο κέρδισε η Καλαμάτα και μόλις ο Αργεντινός έστειλε τη μπάλα άουτ, καταφέρθηκε εναντίον του («ου να μου χαθείς»), καλώντας τον να επιστρέψει στην Τρίπολη.

Για την ιστορία, τα Χανιά τα οποία είχαν δεχθεί 5 γκολ στο πρώτο τους παιχνίδι στα φετινά playoffs από τον Ιωνικό στη Νεάπολη (5-1), πέρασαν σαν σίφουνας από την Μεσσηνία (0-5) και παρέμειναν σε τροχιά ανόδου, αφού βρίσκονται στη δεύτερη θέση με μόλις τρεις βαθμούς λιγότερους από την πρωτοπόρο Athens Kallithea.

Ο Γιώργος Μάναλης πέτυχε τα πρώτα δύο γκολ σε διάστημα μόλις έξι λεπτών (2′, 8′), με τον Νίλι να κάνει το 0-3 για τους φιλοξενούμενους με ωραίο τελείωμα στο 37ο λεπτό.

Ο Ιβάν Μούλερ υπέγραψε στο δεύτερο ημίχρονο το θρίαμβο της κρητικής ομάδας, σημειώνοντας άλλα δύο τέρματα, στο 71ο και στο 86ο λεπτό.

Η Καλαμάτα έχασε πέναλτι με τον Χερόνιμο Μπαράλες να στέλνει τη μπάλα άουτ στο 75′ της αναμέτρησης, κι ενώ το σκορ ήταν ήδη 0-4.