• Αναζήτηση

ΠΑΟΚ – Καλαμάτα 2-0: Στάθηκε στο ύψος της η Μαύρη Θύελλα

Η υπόθεση πρόκριση για τον ΠΑΟΚ στους “8” του Κυπέλλου Ελλάδας Novibet, είχε καθαρίσει στη Μεσσηνία και ουσιαστικά σφραγίστηκε στην Τούμπα με τα δύο γρήγορα γκολ που πέτυχε ο Μπράντον Τόμας στο 11ο και το 13ο λεπτό. Το μόνο “ψεγάδι’ για τον Δικέφαλο είναι ο τραυματισμός του Φιλίπε Σοάρες, που αποχώρησε από το γήπεδο με κλάματα.

Ο Ισπανός φορ έκανε το πρώτο βήμα στο 11ο λεπτό. Έπειτα από ωραία επίθεση από τα αριστερά, ο Νάρεϊ έκανε το γύρισμα στον Τόμας και αυτός με τη μια εκτέλεση για το 1-0.

Δύο λεπτά μετά ο Τόμας πέτυχε ένα ακόμα γκολ. Αυτή τη φορά ο Μπίσεσβαρ με ωραία κάθετη πάσα προς την περιοχή τροφοδότησε τον Ισπανό φορ και εκείνος εκτέλεσε τον αντίπαλο κίπερ για το 2-0.

Με αυτά τα γκολ διαμορφώθηκε και το τελικό σκορ με τις δύο ομάδες να κατεβάζουν ταχύτητα μιας και είχαν κριθεί τα πάντα ως προς την υπόθεση πρόκριση στους ‘8″ του Κυπέλλου Ελλάδας Novibet. Εκεί θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Παναθηναϊκός – Βόλος, με τους πράσινους να έχουν ξεκάθαρο προβάδισμα λόγω του 4-1 του πρώτου αγώνα.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Σάστρε, Κάργας, Νάσμπεργκ, Βιεϊρίνια, Ντάντας, Σβαμπ, Νάρεϊ, Μπίσεσβαρ, Φιλίπε Σοάρες, Μπράντον.

Καλαμάτα: Μέντες, Μπακαγιόκο, Λουπάνο, Ασίγκμπα, Παπατόλιος, Καραγκούνης, Μπενίτες, Μοσέρ, Μαβινγκά, Αρναρέλλης, Μαρκόφσκι.