• Αναζήτηση

SUPER LEAGUE 2: ΑΕΚ Β’ – Καλαμάτα 1-0 (video)

Ο Σωκράτης Οφρυδόπουλος παρέταξε τους Χατζηεμμανουήλ κάτω από τα γκολπόστ, τους Μπακάκη, Κορνέζο, Λάτσι και Γιαννούτσο στην τετράδα της άμυνας, τους Μπάμπη – Σαμπανάζοβιτς στον άξονα και πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Ιατρούδη, τους Μιτάϊ, Γερολέμου και Γιούση.

Από την άλλη ο Νίκος Αναστόπουλος επέλεξε για το βασικό σχήμα της Καλαμάτα τους: Ταΐρη, Μαβίνγκα, Τσελεπίδη, Μπακαγιόκο, Παπατόλιο, Τσαγκαλίδη, Αλβες, Παυλίδη, Τάτο, Κόκκορη, Λουκίνα

Υπό το βλέμμα του Γιαννίκη

Στο Δημοτικό Στάδιο των Σπάτων, που διεξήχθη η αναμέτρηση, βρέθηκε και ο προπονητής της ΑΕΚ, Αργύρης Γιαννίκης, μαζί με τον τεχνικό διευθυντή της ΠΑΕ, Παναγιώτη Κονέ και τον Εκτελεστικό Διευθυντή, Γιάννη Παπαδημητρίου. Όπως επίσης το ματς παρακολούθησαν από κοντά και οι ποδοσφαιριστές της πρώτης ομάδας, Σέρχιο Αραούχο, Πέτρος Μανταλος και Λιβάι Γκαρσία.

Χωρίς φάσεις και γκολ

Το ματς ξεκίνησε με την ΑΕΚ Β’ να πιέζει και να ψάχνει από νωρίς το γκολ που θα την έβαζε μπροστά στο σκορ. Οσο κυλούσαν τα λεπτά οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους κέρδιζαν μέτρα και προσπαθούσαν να φτάσουν στην αντίπαλη περιοχή. Στο 23ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Λάτσι έκοψε σωτήρια την μπαλιά του Τάτου για τον Λουκίνα, με τον φορ της Καλαμάτας να έβγαινε απέναντι στον πορτιέρε της ΑΕΚ. Η πρώτη κλασσική ευκαιρία στο ματς, ήρθε στο 32’, όταν μετά από φάουλ του Τάτου, ο Μπακαγιόκο έκανε την προβολή αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Χατζηεμμανουήλ.

Η Καλαμάτα πατούσε καλύτερα στο ματς και στο 36’ ο Παυλίδη εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ, εκτός περιοχής, χωρίς ωστόσο να ανησυχεί τον γκολκίπερ της Ένωσης. Λίγο πριν το φινάλε, ο Γιαννούτσος επιχείρησε συρτή σέντρα στη μεγάλη περιοχή, ωστόσο κανένας συμπαίκτης του δεν ήταν εκεί για να κάνει την προβολή και να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ αλλά και με ελάχιστες φάσεις και για τις δύο ομάδες.

Με ήρωα τον Χριστόπουλο

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ Β’ μπήκε ακριβώς όπως και στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Η ομάδα του Οφρυδόπουλου πίεζε για την επίτευξη ενός τέρματος, χωρίς ωστόσο να πετυχαίνει τον στόχο της. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 53’, όταν ο Τάτος επιχείρησε ένα σουτ, με την μπάλα να κοντράρει στον Μπακάκη κι εν συνεχεία να καταλήγει κόρνερ.

Στο 65’ ήρθε η απάντηση από τους «κιτρινόμαυρους». Ο Μπακάκης εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Σαμπανάζοβιτς πήρε την κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι, αλλά η προσπάθεια του Βόσνιου μέσου πέρασε ελάχιστα άουτ. Η Ένωση όσο κυλούσαν τα λεπτά προσπαθούσε να φτάσει στην αντίπαλη περιοχή για βρει το πολυπόθητο γκολ. Στο 75ο λεπτό μετά από ωραία ατομική ενέργεια ο Μιτάι έβγαλε τη σέντρα, με τον Παπατόλιο να βγαίνει προ του Κοσίδη και να διώχνει σε κόρνερ. Οτι δεν κατάφεραν να πετύχουν στη συγκεκριμένη φάση, το πέτυχαν λίγα λεπτά αργότερα οι «κιτρινόμαυροι» με τον Χριστόπουλο.

Ο 21χρονος επιθετικός, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς, κυνήγησε μία μπαλιά του Κοσίδη, πρόλαβε τους Παπατόλιο και Ταΐρη και με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Καλαμάτας, πετυχαίνοντας το 1-0. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση, όμως ο Χατζηεμμανουήλ είπε «όχι» σε τετ-α-τετ του Μαρκόφσκι. Το 1-0 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, μεταξύ των δύο ομάδων, με την ΑΕΚ Β’ να ξεκινάει με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα.

ΑΕΚ Β’ (Οφρυδόπουλος): Χατζηεμμανουήλ, Κορνέζος, Λάτσι, Γιαννούτσος, Μπακάκης, Σαμπανάτζοβιτς, Μπάμπης (90′ Αρβανίτης), Γερολέμου (80′ Χριστόπουλος), Γιούσης (80′ Μουστακόπουλος), Ιατρούδης (60’ Κοσίδης), Μιτάι

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Νίκος Αναστόπουλος): Ταΐρης, Μαβινγκά, Τσελεπίδης (45’ Αναστασόπουλος), Μπακαγιόκο, Παπατόλιος, Τσαγκαλίδης, Ματέους, Παυλίδης, Τάτος (78′ Nάνι), Κόκκορης (70’ Μαρκόφσκι), Λουκίνας