• Αναζήτηση

Καλαμάτα – Επισκοπή 1-0: Επιστροφή στις νίκες με Πασά και άγχος

Με αρκετό άγχος και αφού έσπασε τα δοκάρια η Καλαμάτα επέστρεψε στις επιτυχίες επικρατώντας 1-0 της Επισκοπής στο Δημοτικό στάδιο Παραλίαςγια την 5η αγωνιστική στον Νότιο όμιλο της super league 2.

«Λυτρωτής» για την Μαύρη Θύελλα ο Γιάννης Πασάςστο 66ο λεπτό σε ένα παιχνίδι που η Καλαμάτα είχε τις φάσεις κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, με την μπάλα να βρίσκει τρεις φορές στα δοκάρια του Καλογεράκη, αλλά κινδύνευσε στο φινάλε με ισοφάριση από την Επισκοπή που φάνηκε επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις και θα μπορούσε να πάρει το βαθμό εάν οι επιθετικοί της ήταν περισσότερο εύστοχοι στην τελική προσπάθεια.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν επιθετικά το ματς με την Καλαμάτα να απειλεί πρώτη στο 7’ όταν ο Πασάςέκανε σέντρα σουτ από αριστερά με την μπάλα να βρίσκει στη συμβολή με παρέμβαση του Καλογεράκη. Τρία λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν όταν ο Σκεντεράι σέντραρε από αριστερά με το τον Βουκελάτο να πλασάρει και τον Ταϊρη, να μπλοκάρει στη γραμμή.

Στο 20’ η Μαύρη Θύελλα άγγιξε το γκολ όταν απο σέντρα του Κωνσταντινόπουλου από αριστερά, ο Λάμτσε στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε την μπάλα με κεφαλιά στο κάθετο δοκάρι. Την ίδια κατάληξη είχε στο 24’ σουτ του Πασά από μεταβίβαση του Ρόβα, με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο του Καλογεράκη.

Το κακό… τρίτωσε στο 28’ όταν απο κόρνερ του Βασιλόγιαννη ο Ρόβας έπιασε κεφαλιά με την μπάλα απο παρέμβαση του Καλογεράκη να χτυπά στο πάνω μέρος του δοκαριού.

Η πίεση των μελανόλευκων συνεχίστηκε και στο 33’ ο Βασιλόγιαννης έκανε το σουτ λίγο έξω απο την περιοχή με τον Καλογεράκη να απομακρύνει με γροθιές.

Στο β’ ημίχρονο η Καλαμάτα ξεκίνησε με γκολ που ακυρώθηκε όταν στο 55’ ο Πασάς έστειλετην μπάλα στα δίχτυα απο φάουλ του Τάτου, αλλά ο βοηθός Μητροφάνης υπέδειξε οφσάιντ τον επιθετικό της Καλαμάτας.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 60’ με τον Ταϊρη να προλαβαίνει τον Νταμπίζα, με την Καλαμάτα να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 66’.

Ο Τάτος βρήκε ωραία τον Ρόβα που με την σειρά του έκοψε την μπάλα στον Πασά, που απο κοντά νίκησε τον Καλογεράκη γράφοντας το 1-0.

Η Επισκοπή έψαξε την απάντηση στο 71′ όταν ο Εμπουέλε πάτησε περιοχή και σούταρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι ενώ ο ίδιος αμέσως μετά σούταρε με τον Ταϊρη να μπλοκάρει.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Χοβχανισιάν στο 79’, ενώ ένα λεπτό μετά ο Νίκος Αναστόπουλος είδε κόκκινη κάρτα καθώς μπήκε στον αγωνιστικό χώρο την ώρα που υπήρχε παιχνίδι.

Καλαμάτα (Αναστόπουλος): Ταΐρης, Μαβινγκά (88′ Κόκκορης), Κωνσταντινόπουλος, Μπακαγιόκο, Λουπάνο, Παπατόλιος, Ματέους (67′ Αρναρέλλης), Τάτος (81′ Μπόρχες), Βασιλόγιαννης (67′ Καραγκούνης), Ρόβας (88′ Ασίγκμπα), Πασάς

Επισκοπή (Καραντάθας): Καλογεράκης, Εμπουέλε, Σαμουρκασόβι (84′ Τζωρτζινάκης), Λάμτσε, Πολίτης, Σκεντεράϊ, Κούτσιας, Νταμπίζας, Βουκελάτος (86′ λ.τ Αραμπατζής), Χοβχανισιάν, Κρίκλοου (67′ Αμπαφού)

Διαιτητής: Τσάκαλης (Ηλείας)

Βοηθοί: Μαραθωνίτης, Μητροφάνης (Αθηνών)