• Αναζήτηση

Καλαμάτα- Βέροια 1-1: Δείτε όλο το ρεπορτάζ σήμερα στις 22.00 στην εκπομπή Στο Ρυθμό των Σπορ στην τηλεόραση Μεσόγειος

Μια ακόμη ευκαιρία για οξυγόνο έχασε η Καλαμάτα μένοντας στο 1-1 με την Βέροια, αποτέλεσμα που την έφερε στην τελευταία θέση της Football League μετά την ολοκλήρωση της 23ης αγωνιστικής, αφού την ίδια ώρα η Τρίγλια νικούσε τον Ιωνικό!

Σε ένα σκληρό ματς με δέκα κίτρινες και δυο κόκκινες (η δεύτερη μετά τη λήξη του αγώνα στον Μαραγκό των φιλοξενούμενων), οι δυο ομάδες άφησαν απογοητευμένες τον αγωνιστικό χώρο στο Δημοτικό στάδιο Καλαμάτας καθώς η ισοπαλία δεν βόλεψε κανένα.

Η Μαύρη Θύελλα συνεχίζει σ’ έναν αργό θάνατο για τις υπόλοιπες τρεις αγωνιστικές με δυο εκτός έδρας ματς σε Τρίκαλα και Ιεράπετρα και ένα εντός με Θεσπρωτό.

Οι Μεσσήνιοι προηγήθηκαν στο ματς με πέναλτι του Οσμάναγκιτς που κέρδισε ο Τόλι στο 35’, αλλά δεν κατάφεραν να διαφυλάξουν το τρίποντο καθώς ο Μεληκιώτης έφερε το ματς στα ίσα στην εκπνοή του ημιχρόνου εκμεταλλευόμενος μια ακόμη αμυντική αδράνεια των γηπεδούχων που κόστισε βαθμούς.

, Καλαμάτα- Βέροια 1-1: Αργός θάνατος ελπίδας…

Πως έπαιξε

Ο Νίκος Αναστόπουλος παρέταξε την Καλαμάτα με δυο αλλαγές σε σχέση με το προηγούμενο ματς στον Ασπρόπυργο με τον Μιχάλη Ζαχαρόπουλο να επιστρέφει απο την τιμωρία του στην θέση του Νάσερ και τον Πανάγου στα δεξιά της άμυνας αντί του Κωνσταντινόπουλου.

Κάτω απο τα γκολπόστ ο Στεφανάκος, αριστερα ο Τόλι, τριάδα στο κέντρο της άμυνας οι Τριποτσέρης, Χριστοφιλέας, Γκιοατά, στα χαφ οι Τριποτσέρης, Ομσάναγκιτς, Ζαχαρόπουλος και Ηλιόπουλος, Μπουσμπίμπα επιθετικό δίδυμο.

Το ματς

Η Βέροια μπήκε πιο επιθετικά στο ματς και είχε δυο τελικές με ισάριθμα σουτ του Πασά στο 5΄και το 10’ και μια κεφαλιά του Σιμόνι στην αγκαλιά του Στεφανάκου. Οι ημαθιώτες πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού με την Καλαμάτα να δίνει χώρο και να προσπαθεί να βγεί στην κόντρα. Έκανε την πρώτη τελική της μ’ ένα αδύναμο σουτ του Γκιοτά στο 22’ και απείλησε επί της ουσίας στο 29’ όταν η μπάλα από κόντρα έφτασε στον Τριποτσέρη μέσα στην περιοχή με τον αμυντικό της Καλαμάτας να κάνει το σουτ στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Τελικά μια ατομική προσπάθεια ήταν αυτή που “ξεκλείδωσε” το ματς για την Καλαμάτα όταν ο Τόλι στο 32’ μπήκε από τα αριστερά και ανατράπηκε απο τον Πολύζο με τον διαιτητή Μιχάλη Ματσούκα να υποδεικνύει την παράβαση.

Η απόφαση έφερε την αντίδραση του πάγκου τη Βέροιας ειδικά του Κώστα Γεωργιάδη, αντίδρασε ο πάγκος της Καλαμάτας με τον διαιτητή να μοιράζει εκατέρωθεν κάρτες.

Το πέναλτι εκτελέστηκε μετά απο τρια λεπτά με τον Οσμάναγκιτς να σημειώνει το 1-0 στο 35’.

Η “βασίλισσα του Βορρά” δεν πτοήθηκε από το γκολ, είχε μια καλή τελική με τον Πασά στο 39’ και τελικά βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 45’ απο στημένο.

Ο Παυλίδης εκτέλεσε δυο διαδοχικά κόρνερ και στο δεύτερο ο Μεληκιώτης νίκησε τους αμυντικούς και έκανε το 1-1 στο 45’.

Ξεκίνημα με αλλαγή
Με το ξεκίνημα του β΄ μέρους ο Τιάγκο πέρασε στην θέση του Ηλιόπουλου με την Καλαμάτα να απειλεί στην πρώτη φάση με τον Οσμάναγκιτς να βρίσκεται σε καλή θέση αλλα το σουτ να κοντράρεται.

Το ματς με την πάροδο του χρόνου έγινε περισσότερο σκληρό και σε απόλυτη ισορροπία όσον αφορά στην κατοχή.

Η Καλαμάτα έχτιζε επιθέσεις με υπομονή αλλά είχε πρόβλημα στην τελική πάσα και δεν μπορούσε να φτάσει σε τελική.

Μετά απο μια μικρή διακοπή στο 68’ όταν στο γήπεδο έπεσαν αντικείμενα, ο Νίκος Αναστόπουλος έκανε την δεύτερη κίνησή του ρίχνοντας στο ματς τον Αλεξόπουλο.

Η μεγάλη φάση για τους μελανόλευκους ήρθε στο 82 όταν ο Μπουσμπίμπα έκανε το σουτ από πλάγια αριστερά αλλά ο Πολίτης ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε σε κόρνερ.

Ο χρόνος άρχισε πλέον να πιέζει τους γηπεδούχους ενώ η Βεροια απάντησε στις καλές ευκαιρίες της Καλαμάτας όταν ο Στεφανάκος έκανε τεράστια επέμβαση στην γωνία του σε σουτ του Πασά, μέσα απο την περιοχή, στο 88ο λεπτό.

Το ματς στις καθυστερήσεις έγινε ροντέο με τις δυο ομάδες να έχουν φάσεις για γκολ. Στο 92′ νέα μεγάλη ευκαιρία για την Βέροια με τον Στάμου να πλασάρει άουτ απο καλή θέση ενώ ένα λεπτό μετά η Καλαμάτα απάντησε με σουτ άουτ του Νατσιόπουλου.

Το ματς έληξε στο 96’ με τον Ματσούκα να αποβάλει μετά τη λήξη του αγώνα τον Μαραγκό.

Διαιτητής Μιχάλης Ματσούκας από τον Σύνδεσμο Αιτωλοακαρνανίας. Βοηθοί του θα είναι οι Νικόλαος Τσιλίκας (Αιτ/νιας), Πήττας (Ηλείας) και 4ος ο Χρήστος Βεργέτης (Αρκαδίας).

Καλαμάτα: Στεφανάκος, Τόλι, Πανάγου (70’ Αλεξόπουλος), Τριποτσέρης, Γκιοατά, Χριστοφιλέας, Ζαχαρόπουλος, Νατσιόπουλος, Οσμάναγκιτς (81’ Tριανταφυλλάκης), Μπουσμπίμπα, Ηλιόπουλος (46’ Τιάγκο)

Βέροια: Πολίτης, Λεφίδης (82’ Κανούλας), Μαραγκός, Μπλέτσας, Παυλίδης (70’ Χατζάρας), Σιμόνι, Πασάς, Μεληκιώτης (75’ Καραγιάννης), Πολύζος, Μουχάλης, Στάμου

Καλαμάτα: Στεφανάκος, Κωνσταντινόπουλος (85’ Τριανταφυλλάκης), Τόλι, Τριποτσέρης, Γκιοατά, Νάσερ (68’ Τιάγκο), Νατσιόπουλος, Χριστοφιλέας, Οσμαναγκιτς, Ηλιόπουλος (79’ Αλεξόπουλος), Μπουσμπίμπα

Πηγή:sport365.gr