• Αναζήτηση

Η Καλαμάτα επικράτησε 3-0 του ΟΦ Ιεράπετρας

Η Καλαμάτα επικράτησε 3-0 του ΟΦ Ιεράπετρας, ενώ τα Χανιά έμειναν στο 1-1 με την ΑΕΚ Β’.

Συνέχισε με νίκες η Καλαμάτα, μπλόκο στα Χανιά από την ΑΕΚ Β’ για την 28η αγωνιστική της Super League 2.

Η Καλαμάτα, λοιπόν, επικράτησε 3-0 του ΟΦ Ιεράπετρας και ανέβηκε στην 4η θέση, προσπερνώντας τη σημερινή της αντίπαλο. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και στο δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να μετουσιώσουν τις ευκαιρίες τους σε γκολ.

Στο 63’ και στο 64’ οι Ρόβας και Μπαξεβάνος είχαν δοκάρια, αλλά τελικά ο Ματέους στο 69’ άνοιξε το σκορ για τη «μαύρη θύελλα». Πέντε λεπτά αργότερα ο Τάτος αστόχησε σε πέναλτι, όμως στο 78’ ο Βασιλόγιαννης κλείδωσε τη νίκη με σουτ. Με τον Πασά να σκοράρει αυτή τη φορά με πέναλτι στο 90ο λεπτό για να διαμορφώσει το τελικό σκορ.

Στο ματς που διεξαγόταν την ίδια ώρα, τα Χανιά είδαν την ΑΕΚ Β’ να τους… σοκάρει στο φινάλε και να φεύγει με βαθμό (1-1).

Ο Τσέλιος στο 14ο λεπτό άνοιξε το σκορ, με τους Κρητικούς να βλέπουν τους κιτρινόμαυρους να βγάζουν αντίδραση στο φινάλε και να ισοφαρίζουν με γκολ του Γεωργέα στο 89ο λεπτό για το τελικό σκορ.

Η ΑΕΚ Β’ με γκολ του Γεωργέα στο 89′ αναδείχτηκε ισόπαλη εκτός έδρας με τα Χανιά που παρέμειναν αήττητα για 12ο σερί παιχνίδι ενώ η Καλαμάτα επικράτησε 3-0 του ΟΦ Ιεράπετρας στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής.

πηγή: sportsnoto.gr