• Αναζήτηση

Σκόραρε ξανά ο Κώστας Ηλιόπουλος

Την ήττα με σκορ 3-0 γνώρισε σήμερα (18/10) η ομάδα του Αχιλλέα Φαρσάλων από τον ΝΠΣ Βόλο για την 4η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Η ομάδα του Μάκη Τριανταφυλλόπουλου πάλεψε όσο μπορούσε το παιχνίδι απέναντι στην νεοσύστατη βολιώτικη ομάδα και μεγάλο φαβορί για την πρωτιά στον όμιλο όμως τα γκολ που δέχτηκε σε καίρια σημεία της αναμέτρησης, καθώς και η εμπειρία των φιλοξενούμενων έγγειραν την πλάστιγγα υπέρ τους.

Σε ένα γεμάτο γήπεδο η αναμέτρηση και κάτω από ιδανικές καιρικές συνθήκες με το παρών να δίνει και ο Αχιλλέας Μπέος, ο ΝΠΣ Βόλος αιφνιδίασε καθώς μόλις στο 3′ έκανε το 0-1, ενώ ουσιαστικά καθάρισε το παιχνίδι τρία λεπτά πριν το ημίχρονο όταν έκανε το 0-2. Το γρήγορο 0-3 στην επανάληψη δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στη λαρισινή ομάδα, με τα υπολοιπόμενα λεπτά της αναμέτρησης να είναι τυπική διαδικασία.

Μόλις στο 3′ ο Ηλιόπουλος έκανε τη σέντρα και ο Μελισσόπουλος με κεφαλιά έκανε το 0-1 για τον ΝΠΣ, ενώ ένα λεπτό πριν το εικοσάλεπτο ο Μάντζης έκανε το σουτ με την μπάλα να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Ηλιόπουλος δεν μπόρεσε να σκοράρει με τον Κουτσοκέρα να διώχνει τη μπάλα.

Στο 41′ ο βολιώτικος σύλλογος έφτασε στο 0-2 ύστερα από ωραία ατομική προσπάθεια του Ηλιόπουλου που πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με ωραίο τελείωμα έκανε δυο τα τέρματα της ομάδας του. Στην επανάληψη τυπική διαδικασία το παιχνίδι με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στο 54′ στο τελικό 0-3 με ωραία εκτέλεση φάουλ του Πίτου Γκαρσία.

Στο 62′ ακυρώθηκε τέρμα του Οικονόμου ως off-side, ενώ τον Αχιλλέα δεν μπόρεσε να ενισχύσει ο τιμωρημένος Βούλγαρης και τον ΝΠΣ Βόλο ο βασικός πορτιέρο Πατσογεώργος και ο πρώην παίκτης του Απόλλωνα Λάρισας Μαρτσέλο Πέντα.

Αχιλλέας Φαρσάλων (Μάκης Τριανταφυλλόπουλος): Κουτσοκέρας, Μάρκου, Καραμπούζης (63′ Mπένος), Κούλπας, Οικονόμου, Νεμπεγλέρας (49′ Κουρούμαλος), Κόλα, Μανιώτης (63′ Καραγκούνης), Συράκος, Λόλας, Χατζής (71′ Κατσανάκης).

ΝΠΣ Βόλος (Χουάν Φεράντο): Μπουργάνης, Ντετάκης, Ντόσης, Δημόπουλος, Ηλιάδης, Πιαστόπουλος (81′ Διμηνάς), Μελισσόπουλος, Καμπαγέρο (57′ Ζέρης), Μάντζης (66′ Δεμιρτζόγλου), Γκαρσία (72′ Σαλαμούρας), Ηλιόπουλος.

Πηγή: athleticlarissa