• Αναζήτηση

Ρόδος-Καλαμάτα 0-0: Απέδρασε με βαθμό, έπεσε δεύτερη

Η Μαύρη Θύελλα κράτησε για 4ο σερί ματς το μηδέν στην άμυνα αλλά αυτή τη φορά δεν βρήκε γκολ και ο Ιάλυσος ξέφυγε στο +2 στην κορυφή

Η Καλαμάτα έμεινε όρθια στη Ρόδο αποσπώντας 0-0 από την ομώνυμη τοπική ομάδα, αποτέλεσμα που την έριξε όμως στη δεύτερη θέση καθώς ο Ιαλυσός επιβλήθηκε της Σαντορίνης και έφτασε τους 10 βαθμούς με τη Μαύρη θύελλα να μένει μόνη δεύτερη με 8.

Σ’ ένα ματς που μεγάλο ρόλο έπαιξαν τα παιχνίδια του αέρα, η Καλαμάτα φρόντισε να οχυρωθεί αμυντικά και κατάφερε τελικά να κρατήσει το μηδέν για τέταρτο σερί παιχνίδι, αλλά αυτή τη φορά δεν βρήκε γκολ παρότι είχε τις φάσεις κυρίως με τον πιο φορμαρισμένο παίκτη της στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος τον Νταούντ Μπουσμπίμπα.

Τα “ελάφια” από την άλλη, που έβλεπαν το παιχνίδι περίπου σαν “τελικό”, σημείωσαν την τέταρτη ισοπαλία του σε ισάριθμους αγώνες στο ξεκίνημα της σεζόν και έχουν χάσει έδαφος στη βαθμολογία.

Το ματς

Με δυο αλλαγές σε σχέση με την 11άδα απέναντι στην Επισκοπή παρέταξε την Μαύρη Θύελλα ο Νίοκος Αναστόπουλος. Ο Μαβινγκά πήρε θέση στα δεξιά της άμυνας αντί του Παναγιώτου και ο Παπατόλιος επέστρεψε στο αρχικό σχήμα αντί του Σουμπίνιο.

Ο σχηματισμός δεν άλλαξε με τον Ταϊρη στον άσο, τον Κωνσταντινόπουλο αριστερά και στο κέντρο της άμυνας τους Μπακαγιόκο, Τσελεπίδη. Στην μεσαία γραμμή οι Αναστασόπουλος, Παυλίδης, Παπατόλιος, στις πτέρυγες οι Μπουσμπίμπα, Αλεξόπουλος και κορυφή ο Μαρκόφσκι.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και έχοντας τον αέρα υπέρ τους απείλησαν με σουτ απο τους Μαρτσάκη (12’) και Ριτάκο (23’) χωρίς να ανησυχήσει ο Ταϊρης.

Μετά το πρώτο εικοσάλεπτο η Καλαμάτα άρχισε να οργανώνεται στο χώρο της μεσαίας γραμμής και έφτασε στην πρώτη μεγάλη φάση με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα. Ο Μπουσμπίμπα βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μπροστά από τον Πίτκα αλλά ο τερματοφύλακας της Ρόδου είχε σωστή αντίδραση και κράτησε το μηδέν.

Η Ρόδος είχαι μια ακλή στιγμή στο 37’ με κεφαλιά άουτ του Χύσι από κόρνερ του Αρναρέλλη αλλά η Καλαμάτα απάντησε στις ευκαρίες δυο λεπτά μετά όταν απο ατομική προσπάθεια ο Μπισμπίμπα, έστρωσε στον Παπατόλιο, που έκανε άστοχο σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής.

Η κατάσταση δεν άλλαξε στο β΄μέρος με το Νίκο Αναστόπουλο να κάνει τις πρώτες κινήσεις του από τον πάγκο στο 60ο λεπτό ρίχνοντας στο παιχνίδι τους Σουμπίνιο και Κέρι αντί των Παυλίδη, Αλεξοπούλου.

Η πρώτη μεγάλη φάση στην επανάληψη ήρθε για την Καλαμάτα στο 65ο λεπτό όταν ο Μπουσμπίμπα έκανε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή που πέρασε άουτ και ενώ ο Πίτκας, απλά παρακολουθούσε την πορεία της.

Ο Κώστας Βελιτσέλος φρεσκάρισε την ομάδα του ρίχνοντας στο ματς τους Σουλάι και Σερέντιουκ αντί των Μακρή, Ριτάκο στο 68′ αλλά η εικόνα των ελαφιών δεν διαφοροποιήθηκε. Στο 78′ Ο Μαρτσάκης είχε ενα σουτ που δεν προβλημάτισε τον Ταΐρη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Νίκος Αναστόπουλος έριξε στη μάχη τον Φελίπε και τον Παναγιώτου αντί των Μαρκόφσκι και Μαβινγκά που έδειξε να έχει πρόβλημα και λίγο αργότερα στο ματς μπήκε και ο Ηλιόπουλος.

Οι τελευταίες φάσεις του αγώνα ανήκαν στην Καλαμάτα με τον Σουμπίνιο να σουτάρει στο 86′ και τον Πίτκα να αντιδρά σωστά ενώ ένα λεπτό μετά ο Κέρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά είχε αποδεχτεί σε θέση οφσάιντ.

Διαιτητής: Παυλόπουλος (Πειραιά)

Βοηθοί: Χρηστάκος (Πειραιά), Οικονόμου (Δυτικής Αττικής)

4ος: Μπακογιάννης (Αθηνών)

Ρόδος (Κώστας Βελιτζέλος): Πίτκας, Νικολόπουλος (51’ λ.τρ. Πεχλιβανόπουλος), Καψάλης, Χύσι, Καραγεώργης, Ριτάκο (68’ Σερέντιουκ), Αρναρέλλης, Μαρτσάκης, Δελαπόρτας, Τσίπρας, Μακρής (68’ Σουλαϊ)

Καλαμάτα (Νίκος Αναστόπουλος): Ταΐρης, Μαβινγκά (80’ Παναγιώτου), Κωνσταντινόπουλος, Τσελεπίδης, Μπακαγιόκο, Αναστασόπουλος, Παπατόλιος, Παυλίδης (60’ Σουμπίνιο), Αλεξόπουλος (60’ Κέρι), Μαρκόφσκι (80’ Φελίπε), Μπουσμπίμπα (84’ Ηλιόπουλος).

πηγή: sport365.gr