Επιμνημόσυνη δέηση στον χώρο ταφής των Παπατσωναίων, στο εκκλησάκι του Αγίου Αθανασίου Εύας, τελέστηκε σήμερα Πέμπτη 23 Μαρτίου, προς τιμήν του οπλαρχηγού Δημητρίου Παπατσώνη και της οικογένειάς του. Ο Δήμος Μεσσήνης με την τελετή αυτή τίμησε τον ήρωα που αγωνίστηκε για την απελευθέρωση της πατρίδας, δίνοντας πολλές νικηφόρες μάχες, μέχρι την στιγμή που έχασε την ζωή του στα Τρίκορφα το 1825.
«Ο οπλαρχηγός Δημήτριος Παπατσώνης, καταγόταν από παλιά οικογένεια προκρίτων και αγωνιστών της Επανάστασης του 1821, η οποία είχε εγκατασταθεί στο Ναζήρι, τη σημερινή Κοινότητα Εύας. Ο ίδιος μετείχε στον αγώνα από την πρώτη μέρα της Επανάστασης, έπαιξε σημαντικό ρόλο στην απελευθέρωση της Καλαμάτας στις 23 Μαρτίου 1821, έδωσε πολλές νικηφόρες μάχες, κέρδισε επαίνους για τον ηρωισμό του, φυλακίστηκε και σκοτώθηκε στη μάχη των Τρικόρφων τον Ιούνιο του 1825, ύστερα από πολύωρη αναμέτρηση με τις δυνάμεις του Ιμπραήμ Πασά. Τιμάμε σήμερα τον Δημήτρη Παπατσώνη και τον αγώνα του για την ελευθερία. Οφείλουμε και πρέπει να παραδειγματιστούμε από τον αγώνα των ηρώων μας, σκεπτόμενοι ότι δύναμή μας είναι η ενότητά μας και η αγάπη για την πατρίδα μας. Ο Δήμος μας, τιμά τους ήρωες της επανάστασης, αναδεικνύοντας με αντίστοιχες εκδηλώσεις, πτυχές της τοπικής μας ιστορίας, προς γνώση της νεότερης γενιάς», σημείωσε ο Δήμαρχος Μεσσήνης Γιώργος Αθανασόπουλος μετά την τέλεση της επιμνημόσυνης δέησης.
Ακολούθως, έγινε κατάθεση στεφάνων στην προτομή του οπλαρχηγού Δημητρίου Παπατσώνη, η οποία βρίσκεται στην είσοδο της κοινότητας Εύας, από τον Δήμαρχο Μεσσήνης, τον επικεφαλής της μείζονος μειοψηφίας στο Δ.Σ. Αναστάσιο Τσερπέ και την απόγονο της οικογένειας, Μαρίνα Παπατσώνη.
Στην τελετή παραβρέθηκαν ο Δήμαρχος Μεσσήνης Γιώργος Αθανασόπουλος, ο αντιδήμαρχος Δημήτρης Αθανασακόπουλος, ο εντεταλμένος σε θέματα πολιτισμού δημοτικός σύμβουλος Γιώργος Δαβίλλας, ο επικεφαλής της μείζονος μειοψηφίας στο Δ.Σ. Αναστάσιος Τσερπές, ο δημοτικός σύμβουλος Κωνσταντίνος Μπουρίκας, ο πρόεδρος της Κοινότητας Εύας Γιάννης Καλύβας, ο πρόεδρος της Κοινότητας Καλαμαρά Ηλίας Μπουρίκας, η απόγονος του ήρωα Μαρίνα Παπατσώνη, ο εκπρόσωπος της Μεσσηνιακής Αμφικτυονίας Θανάσης Ψαρούλης, η διευθύντρια του Δημοτικού Σχολείου Εύας Πετρούλα Γεωργοπούλου και τσολιάδες και αναβιωτές, εκπρόσωποι πολιτιστικών συλλόγων, που με αρχηγό τον «Παπατσώνη» συμμετέχουν κάθε χρόνο στην αναπαράσταση της ανακατάληψης της Καλαμάτας.
ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΠΟΥ ΚΟΥΒΑΛΑΣ 2 (ΜΤΓΛ),
20/07, 21/07, 27/07, 31/07 21.00
Οι φωνούλες μέσα στο κεφάλι της Ράιλι ξέρουν απέξω κι ανακατωτά το μυαλό που κουβαλά—φέτος, όμως, το καλοκαίρι, τα πάντα αλλάζουν όταν η νέα ταινία κινουμένων σχεδίων των Studios της Disney και της Pixar “Τα Μυαλά Που Κουβαλάς 2” μας συστήνει ένα νέο Συναίσθημα: την Ανησυχία. Σύμφωνα με τον σκηνοθέτη Kelsey Mann, ο νέος χαρακτήρας θα φέρει τα πάνω κάτω στα κεντρικά. «Η Ανησυχία, με τη φωνή της Maya Hawke, μπορεί να είναι νέα προσθήκη στην ομάδα, αλλά δεν είναι από αυτούς που κάθονται στον πάγκο» σχολιάζει ο Mann. «Πράγμα που είναι απολύτως λογικό, αν σκεφτείς τι συμβαίνει στα μυαλά που κουβαλάμε όλοι μας».
HIT MAN,
18/07, 19/07, 22/07 & 23/07 21.00
Ο Γκάρι Τζόνσον είναι ο πιο περιζήτητος επαγγελματίας δολοφόνος στη Νέα Ορλεάνη. Για τους πελάτες του, είναι σαν βγαλμένος από ταινία: ένας άνδρας εκτελεστής. Αλλά αν τον πληρώσετε για να ξεφορτωθεί έναν σύζυγο ή ένα αφεντικό, καλύτερα να προσέχετε – γιατί δουλεύει για τους αστυνομικούς. Όταν σπάει το πρωτόκολλο για να βοηθήσει μια απελπισμένη γυναίκα που προσπαθεί να ξεφύγει από τον κακοποιητικό σύντροφό της, βρίσκει τον εαυτό του να γίνεται ένα από τα ψεύτικα πρόσωπα του, ερωτεύεται τη γυναίκα και φλερτάρει με την ιδέα να γίνει ο ίδιος εγκληματίας.
LONGLEGS,
19/07 23.10, 20/07 23.00
Η πράκτορας του FBI, Λι Χάρκερ, βρίσκεται υπεύθυνη μίας άλυτης υπόθεσης ένος κατά συρροή δολοφόνου που ενέχει και μυστικιστικά στοιχεία. Η Χάρκερ ανακαλύπτει μία προσωπική σχέση με τον δολοφόνο και θα πρέπει να τον σταματήσει πριν χτυπήσει ξανά.
DEADPOOL & WOLVERINE,
24/07, 25/07, 26/07, 28/07, 29/07, 30/07 21.00 & 27/07, 31/07 22.50
O Wolverine προσπαθεί να γιατρέψει τις πληγές του όταν συναντάει στο δρόμο του τον πολυλογά Deadpool. Ενώνουν τις δυνάμεις τους για να νικήσουν έναν κοινό εχθρό.